Баскетбол
Цикл уроків
фізкультури, 7-й клас
Мета: оволодіти руховими вміннями й навичками ведення та передачі
м'яча.
Завдання уроку: ознайомити учнів із правилами поведінки та технікою безпеки на заняттях зі спортивних
ігор, Теоретичним матеріалом «Попередження травматизму під час
занять баскетболом»; закріпити техніку переміщень у баскетболі, техніку
ведення м'яча зі зміною швидкості та
напрямку руху; вдосконалити техніку
передач
м’яча двома руками від грудей та
однією від плеча; сприяти розвитку координації рухів засобом гри.
Обладнання: баскетбольні м'ячі.
Місце проведення: спортивний зал.
|
Урок 1
Хід уроку
№ з/п
|
Зміст навчального матеріалу
|
Дозування
|
Організаційно-методичні вказівки
|
І. Підготовча частина (14 хв)
|
|||
1
|
Шикування,
привітання, повідомлення завдань уроку
|
1 хв
|
Перевірити
наявність та охайність спортивної форми
|
2
|
Бесіда
«Правила поведінки та техніка безпеки під час виконання фізичних вправ, попередження спортивного травматизму під час
занять із баскетболу». Вимірювання ЧСС
|
Зхв
|
Отримати
зворотну інформацію
|
3
|
Ходьба:
• у напівприсіді, руки на поясі;
• на пальчиках, руки за головою;
• на п'ятках, руки на поясі;
• на зовнішньому боці ступні;
• на внутрішньому боці ступні;
• перекатом із п'ятки на пальчики
|
1 хв
|
|
4
|
Біг:
• рівномірний;
• біг із
пересуванням у захисній стійці правим,
лівим боком; |
Зхв 18 м 18 м
|
У захисній
стійці
|
• біг спиною вперед;
• біг зі зміною напрямку;
• біг за
орієнтирами зі зміною швидкості, напрямку й стилю бігу;
|
18 м 18 м 18 м
|
Дивитися через ліве або праве плече
|
|
• біг із вистрибуванням угору на кожен крок;
|
18 м
|
Руки вгору
|
|
• біг із зупинками, поворотами на 90°, 180°, 360°
|
18м
|
Виконувати
за сигналом
|
|
5
|
Вправи на
відновлення дихання:
1—4 — вдих, руки вгору; 5—8 — видих, руки вниз
|
30 с
|
|
6
|
Загальнорозвивальні вправи в русі з баскетбольним м'ячем
1. В.п. — м'яч унизу.
1 —
руки з м'ячем уперед; 2 — руки з м'ячем угору; 3 — руки з м'ячем уперед; 4 — в.п.
|
5хв 6—7 разів
|
Руки в
ліктях не згинати
|
2. В.п. —
м'яч перед грудьми.
1 — поворот праворуч; 2 — поворот ліворуч
|
7—8 разів
|
Вправу
виконувати під ту ногу, що попереду. Починати
під праву ногу
|
|
3. В.п. — м'яч унизу.
1—4 — обертання м'яча навколо
тулуба ліворуч;
5—8 — обертання м'яча навколо
тулуба праворуч
|
1—2 рази
|
Виконувати
повільним темпом
|
|
4. В.п. — прямі руки з м'ячем угорі. 1—4 — ривки руками назад
|
7—8 разів
|
5. В.п. — прямі руки
з м'ячем угорі.
1 — перекласти м'яч із лівої руки
в праву; 2 — в.п.;
3 — те саме в ліву руку; 4 — в.п.
|
3—4 рази
|
||
6. В.п. — м'яч унизу.
1—2 —
підкинути м'яч угору, плеснути в долоні; 3—4 — в.п.; 5—6 — підкинути м'яч угору, оплеск долонями за спиною; 7—8 — в.п.
|
3—4 рази
|
||
1
|
Перешикування
з однієї колони в колону по двоє в русі
|
30 с
|
|
II.Основна
|
частина (28 хв)
|
||
1
|
Ведення м'яча зі зміною швидкості та напрямку
|
10 хв
|
|
напрямку
руху
|
За сигналом змінити напрямок руху
|
||
1.
Ведення м'яча навколо себе правою, лівою рукою.
|
3—4 рази
|
||
2.
Ведення вперед повільним темпом, у високій стійці та веденням назад спиною вперед у низькій
стійці.
|
2 рази
|
Зробити
5—6 бігових кроків уперед
|
|
3. Ведення із закриванням м'яча
від суперника кроком та бігом.
|
1 —2 рази
|
При веденні правою закривати лівою
|
|
4. Ведення м'яча «змійкою», обводячи гравців,
|
|||
розташованих навпроти.
Вимірювання ЧСС
|
|||
2
|
Передачі двома руками від грудей та однією від пле-
|
10 хв
|
Виконати двічі двома руками від грудей та дві-
|
однією відпле ча на місці та в русі
|
двічі —
однією від плеча
|
||
1. Передача м'яча в шеренгах із кроку
|
4 рази
|
||
2. Те саме, але учень перед отриманням м'яча ви-
|
4 рази
|
Слідкувати за технікою ловіння м'яча та злаго-
|
|
ходить йому назустріч, робить
зупинку з одночасним ловінням м'яча, потім віддає його партнеру й повертається на своє місце
|
злагодженою
роботою ніг і рук
|
||
3. Те
саме, але учень, отримавши м'яч, виконує ведення (2—3 удари від підлоги), робить зупинку та виконує передачу партнеру
|
4 рази
|
Передачі виконувати двома руками від грудей
|
|
3
|
Рухлива гра «М'яч середньому»
Учні діляться на дві команди. Кожна з них
шикується в коло з одним середнім учасником. За сиг-
|
8хв
|
|
налом керівника середній передає м'яч першому
|
|||
в колі та отримує його назад, передає другому і
|
|||
так почергово всім гравцям. Коли середній отри-
|
|||
має м'яч
від останнього гравця, він міняється
|
|||
місцем із першим. Гра завершиться, коли всі по-
|
|||
бувають у ролі середнього. Переможе команда,
|
|||
що першою
завершить передачі
|
|||
ІІІ.
Заключна частина (3 хв)
|
|||
1
|
Шикування
в колону
|
30 с
|
За
командою вчителя
|
2
|
Ходьба в обхід, виконуючи вправи
на відновлення дихання. Вимірювання ЧСС
|
1 хв
|
Вдих і
видих робити глибше
|
3
|
Підсумок проведеного уроку
|
1хв
|
Оцінювання
учнів, які найкраще виконали завдання
|
4
|
Домашнє завдання
|
30с
|
Знайти або
придумати цікаву естафету з баскетбольним м’ячем
|
Баскетбол Урок №2
Мета: вдосконалити рухові вміння й навички ведення та передачі
м'яча.
Завдання уроку: вдосконалити техніку переміщень у баскетболі, ведення м'яча зі зміною швидкості
та напрямку руху; закріпити техніку передачі м'яча з відскоку від підлоги
двома руками від грудей;
сприяти розвитку спритності й
витривалості.
Обладнання: баскетбольні м'ячі.
Місце проведення: спортивний зал
№ з/п
|
Зміст навчального матеріалу
|
Дозування
|
Організаційно-методичні вказівки
|
І. Підготовча частина (12
хв)
|
|||
І
|
Шикування,
привітання, повідомлення завдань уроку.
Вимірювання ЧСС
|
1 хв
|
Перевірити
наявність та охайність спортивної форми
|
2
|
Стройові вправи:
• повороти
на місці ліворуч, праворуч, кругом;
• стройовий крок
|
1 хв
|
Слідкувати за чіткістю виконання команд
|
3
|
Різновиди
ходьби з баскетбольним м'ячем:
• на
пальчиках, м'яч над головою;
• на п'ятках, м'яч перед грудьми;
• на
внутрішньому боці ступні, м'яч над головою;
• на
зовнішньому боці ступні, м'яч перед грудьми
|
1 хв
|
Руки в
ліктях не згинати. Зміна різновидів ходьби за сигналом.
Тулуб
тримати прямо, погляд спрямований на руки з
м'ячем
|
4
|
Біг:
• повільний;
|
Зхв
18м
|
Із
веденням м'яча
|
• приставними кроками правим боком;
|
18 м
|
Із
веденням м'яча лівою рукою
|
|
• приставними кроками лівим боком;
|
18м
|
Із
веденням м'яча правою рукою
|
|
• із високим підніманням
стегна, м'яч перед грудьми;
|
18 м
|
На кожен рахунок злегка вдаряти коліном по м'ячу, назад
не відхилятися
|
|
• із закиданням гомілок назад, м'яч над головою;
|
18м
|
||
• прямими ногами вперед, м'яч перед грудьми
|
18м
|
Ноги не згинати, тулуб не нахиляти вперед
|
|
5
|
Вправи на
відновлення дихання:
1 — руки вгору, вдих; 2 — руки вниз, видих
|
30 с
|
|
6
|
Перешикування
з однієї колони в колону по двоє в русі
|
30 с
|
|
7
|
Загальнорозвивальні
вправи в парах із м'ячем
1. В.п. — о.с, стоячи обличчям один
до одного, руки внизу, тримаючи руками один
одного, м'яч утримувати між грудьми партнерів. 1—2 — руки через сторони вгору; 3—4 — в.п.
|
5хв 6—7 разів
|
Вправи
виконувати на місці.
Уважно слідкувати за утриманням м'яча
|
2. В.п. — о.с, стоячи обличчям
один до одного, м'яч у зігнутих руках перед
грудьми.
1 — крок
назад лівою ногою, руки випрямити;
2 — в.п.; 3
— крок назад правою ногою,
руки випрямити; 4 — в.п. |
6—7 разів
|
М'яч у
руках тримати із силою
|
|
3. В.п. — о.с, стоячи обличчям
один до одного, м'яч у прямих руках над
головою.
1 — нахил
праворуч, ногу в сторону на пальчики;
2 — в.п.; 3 — нахил ліворуч, ногу в сторону
на пальчики; 4 — в.п. |
6—7 разів
|
Нахилятися
якомога нижче
|
|
4. В.п.
— о.с, стоячи спиною один до одного, м'яч у
прямих руках над головою.
1 — випад
правою ногою вперед, нахил назад;
2 — в.п.; 3
— випад лівою ногою вперед,
нахил назад; 4 — в.п. |
6—7 разів
|
М'яч у
руках тримати міцно. Під час нахилу максимально
прогнутися
|
5. В.п. о.с., стоячи спиною один до одного, м'яч у одного з учнів на рівні грудей. І — поворот праворуч, партнер ліворуч, передача м'яча; 2 — в.п.; 3 — поворот ліворуч, партнер
праворуч, передача м'яча; 4 — в.п.
|
6—7 разів
|
При
повороті тулуба праворуч, ліворуч звернути увагу на положення рук
|
|||
6. В.п.
— о.с, стоячи обличчям один до одного, м'яч у
зігнутих руках перед грудьми. 1—2 —
стрибок угору-назад; 3—4 — в.п.
|
6—7 разів
|
Кожен партнер тягне м'яч із силою до себе
|
|||
7. В.п.
— о.с, стоячи обличчям один до одного, м'яч в
одного з партнерів. 1—2 — стрибок угору,
підкинути м'яч, партнер ловить його в стрибку; 3—4 — в.п.
|
6—7 разів
|
Стрибок назустріч м'ячеві
виконати якомога вище
|
|||
II. Основна частина
(ЗО хв)
|
|||||
1
|
Ведення м 'яча зі зміною
швидкості і напрямку руху 1. Ведення правою, лівою, рукою, збільшуючи швидкість руху
|
12 хв Зхв
|
До
партнера, який стоїть у шерензі навпроти, вести правою, наблизившись до нього, прикривати м'яч лівою, потім — вести
лівою
|
||
2.
Ведення «змійкою» з передачею та ловінням м'яча
|
7хв
|
||||
3. Ведення по колу із закриванням м'яча
|
2хв
|
||||
2
|
Передача м'яча з відскоку від
підлоги двома руками від грудей
1. Передача в парах на місці з
двома м'ячами
|
12 хв Зхв
|
Один виконує передачу з відскоком від підлоги, другий — пряму передачу. Потім
міняються місцями.
|
||
2.
Передача в парах у русі
|
4хв
|
||||
3. Передача м'яча зі зміною місць
після передачі в зустрічних колонах {мал. 4). Вимірювання ЧСС
|
5хв
|
Відстань між колонами — 3—5 м. Слідкувати за технікою виконання.
|
|||
3
|
Гра «Захист фортеці»
П'ятеро-шестеро
гравців утворюють коло діаметром 6—8 м. У центрі кола кладуть 2—3 волейбольні м'ячі — «фортецю». Захищає «фортецю» один баскетболіст — «захисник».
Він повинен рухатися приставними кроками по колу в одну або в іншу сторону (залежно від напрямку передач), намагаючись постійно бути
між гравцем із м'ячем і «фортецею»
|
6хв
|
Захисники міняються, коли «фортецю» розбито, або через зазначений проміжок
часу
|
||
III. Заключна частина
(3 хв)
|
|||||
1
|
Шикування
в колону
|
30 с
|
За
командою вчителя
|
||
2
|
Ходьба по залу з виконанням
дихальних вправ. Вимірювання ЧСС
|
1 хв
|
Вдих і
видих робити на повні груди
|
||
3
|
Підсумок
проведеного уроку
|
1 хв
|
Оцінювання
учнів
|
||
4
|
Домашнє
завдання
|
30 с
|
Відпрацювати «човниковий» біг 4 х 9 м
|
||
Баскетбол Урок №З
Мета: розвивати
й удосконалювати в учнів точність рухів і відчуття
м'яча.
Завдання уроку: оцінити техніку ведення
м'яча на швидкість; повторити техніку виривання та вибивання
м'яча;
вдосконалити техніку передач м'яча
з відскоком
від підлоги.
Обладнання: баскетбольні м'ячі на кожного учня, секундомір, фішки.
Місце проведення
спортивний зал.
Хід уроку
№ з/п
|
Зміст навчального матеріалу
|
Дозування
|
Організаційно-методичні вказівки
|
|||||||
І. Підготовча частина (12 хв)
|
||||||||||
1
|
Шикування, привітання,
повідомлення завдань
уроку.
Вимірювання ЧСС
|
1 хв
|
Перевірити
наявність та охайність спортивної форми
|
|||||||
2
|
Стройові вправи:
• повороти
на місці ліворуч, праворуч, кругом;
• стройовий крок
|
Іхв
|
Слідкувати за чіткістю виконання команд
|
|||||||
3
|
Різновиди ходьби:
• на пальчиках;
• на п'ятках;
• у випаді;
• у напівприсіді;
• у повному присіді
|
1 хв
|
Зміна
різновидів ходьби за сигналом. Вправи виконувати по діагоналі баскетбольного майданчика
|
|||||||
4
|
Біг
повільним темпом із веденням м'яча:
• правою рукою;
• лівою рукою;
• поперемінно
правою та лівою руками;
|
5хв 18 м
18м 18 м
|
Дихання
рівномірне. Звернути увагу на дотримання
правильної дистанції
|
|||||||
• приставними кроками правим боком;
|
18 м
|
Ведення
лівою рукою
|
||||||||
• приставними кроками лівим боком;
|
18 м
|
Ведення
правою рукою
|
||||||||
• біг спиною вперед із веденням м'яча;
|
18 м
|
Погляд
спрямований у напрямку руху через ліве або праве
плече
|
||||||||
• повороти
з веденням м'яча;
|
18 м
|
Вправу
виконувати за сигналом
|
||||||||
• повороти на 360° через праве плече;
|
18 м
|
|||||||||
• повороти
на 360° через ліве плече;
|
18 м
|
|||||||||
•
прискорення;
|
18 м
|
Швидкість
максимальна
|
||||||||
• зміна
напрямку
|
18 м
|
Темп
повільний, вправу виконувати за сигналом
|
||||||||
5
|
Вправи на
відновлення дихання:
1 — руки вгору, вдих; 2 — руки вниз, видих
|
30 с
|
||||||||
6
|
Загальнорозвивальні вправи у
русі
1. В.п. — руки біля
плечей.
1—4 — оберти вперед; 3—4 — оберти
назад
|
Зхв 3—4 рази
|
Велика амплітуда рухів. Руки
на рівні плечей
|
|||||||
2. В.п. — права рука вгорі, ліва
внизу. 1—2 — зміна положення рук; 3—4 —
те саме з іншої руки
|
3—4 рази
|
Руки в
ліктях не згинати
|
||||||||
3. В.п. — руки в сторони.
1—4 — чотири оберти руками вперед;
5—8 — те
саме назад
|
3—4 рази
|
Велика
амплітуда рухів
|
||||||||
4. В.п. — руки перед грудьми,
зігнуті в ліктях.
1 — відвести
руки праворуч із поворотом тулуба;
2 — в.п.; 3
— відвести руки ліворуч із поворотом
тулуба; 4 — в.п. |
3—4 рази
|
Тулуб
тримати рівно
|
||||||||
5. В.п. — руки за головою.
1—2 — поворот тулуба ліворуч; 3—4
— те саме
праворуч
|
3—4 рази
|
Лікті піднімати високо й не опускати
|
||||||||
6. В.п. — руки за головою.
1 — правим коліном дістати лівого
ліктя; 2 — в.п.;
3 — лівим коліном дістати правого
ліктя; 4 — в.п.
|
3—4 рази
|
|||||||||
7
|
7. В.п. — руки вперед — у сторони.
1 — махом правої ноги дістати лівої руки; 2 — в.п.;
3 — махом лівої ноги дістати правої руки; 4 — в.п.
|
3—4 рази
|
Ноги в колінах не згинати
|
|||||||
Перешикування з колони по одному в колону по двоє в
русі
|
30 с
|
|||||||||
II. Основна частина (ЗО хв)
|
||||||||||
1
|
Оцінювання техніки ведення м'яча на швидкість
|
10 хв
|
Ведення
м'яча на відстань 15 м із максимальною швидкістю. Виконувати в парах за сигналом
|
|||||||
2
|
Виривання та вибивання м'яча 1. Учні розташовуються в дві шеренги обличчям один до одного на відстані 1,5—2 м. Учні однієї
з шеренг тримають м'ячі перед собою. За сигналом учні без м'ячів рухаються приставними кроками вперед і вибивають або виривають м'ячі в партнерів,
які пасивно опираються
|
8хв 1—2 рази
|
||||||||
2. Те
саме, але за сигналом до руху гравця вперед є готовність партнера виконати кидок у кошик двома руками від грудей або однією
від плеча
|
1—2 рази
|
За
домовленістю зміна положення м'яча може бути сигналом для виконання кроку назад
|
||||||||
3.
Шикування, як і в попередній вправі, але учні, які стоять навпроти один одного, утримують одночасно в руках один м'яч, при
цьому не утримуючи його
біля грудей. За сигналом вони намагаються впродовж 3—5 с вирвати м'яч один у одного
|
1—2 рази
|
Вправу можна провести у вигляді змагання. Шеренга, в якій опиниться більше
м'ячів, стане переможницею
|
||||||||
3
|
Передача м'яча з відскоком від підлоги
1. Перешикування в колону по четверо
|
12хв 30 с
|
||||||||
2. М'яч
у гравця № 2, який передає його гравцеві № 3, а сам біжить у кінець колони,
яка отримала м'яч. Гравець № 3 передає м'яч
гравцю № 4 і стає в кінець колони, яка отримала
від нього м'яч, іт.д. (мол. 5). Вимірювання ЧСС
|
6хв
|
Передачу м'яча виконувати двома руками від грудей або однією від плеча з
відскоком від підлоги
|
||||||||
3.
Гравець № 1 рухається бігом у напрямку гравця № 4. Коли він перетинає середню лінію, гравець № 2 передає йому м'яч. Гравець №
1 у русі ловить м'яч і
одразу передає його гравцеві № 5, а сам біжить далі й займає місце за гравцем № 6. Коли гравець № 5 ловить м'яч, гравець
№ 4 вибігає у напрямку гравця № 7. Пробігши
половину шляху, він
отримує м'яч від гравця № 5 і тут же передає його гравцеві № 8 і т. д.
|
6хв
|
Передачу м 'яча виконувати двома
руками від грудей або
однією від плеча з відскоком від підлоги
|
||||||||
ІІІ. Заключна частина (3 хв)
|
||||||||||
1
|
Шикування
в колону
|
30 с
|
За
командою вчителя
|
|||||||
2
|
Ходьба з
виконанням дихальних вправ. Вимірювання ЧСС
|
1 хв
|
Вдих і
видих робити на повні груди
|
|||||||
3
|
Підсумок
проведеного уроку
|
1 хв
|
Оцінювання
учнів
|
|||||||
4
|
Домашнє
завдання
|
30с
|
Згинання
та розгинання рук в упорі лежачи
|
|||||||
Баскетбол Урок №4
Мета: розвивати й удосконалювати в учнів точність рухів і відчуття м'яча.
Завдання уроку: закріпити техніку виривання
та вибивання м'яча, техніку кидків м'яча в кошик у русі після ведення та подвійного кроку; сприяти розвитку координації рухів та швидкості засобом гри «Боротьба за м'яч».
Обладнання: баскетбольні м'ячі на кожного учня.
Місце проведення: спортивний зал.
№ з/п
|
Зміст навчального
матеріалу
|
Дозування
|
Організаційно-методичні вказівки
|
||
І. Підготовча частина (14 хв)
|
|||||
1
|
Шикування, привітання,
повідомлення завдань
уроку.
Вимірювання ЧСС
|
1 хв
|
Перевірити
наявність та охайність спортивної форми
|
||
2
|
Стройові вправи: повороти на місці
ліворуч, праворуч, кругом
|
1 хв
|
Слідкувати за чіткістю виконання команд
|
||
3
|
Різновиди ходьби по залу з
баскетбольним м'ячем:
• на пальчиках, м'яч у прямих руках над головою;
• на
п'ятках, м'яч у прямих руках перед грудьми;
• на
внутрішньому боці ступні, м'яч у прямих
руках над головою;
• на
зовнішньому боці ступні, м'яч у прямих руках перед грудьми
|
1 хв
|
Зміна різновидів ходьби за
сигналом.
Тулуб тримати прямо, погляд
спрямований на
руки з м'ячем
|
||
4
|
Біг повільним темпом із веденням
м'яча:
• правою рукою;
• лівою рукою;
• поперемінно
правою та лівою рукою;
• приставними
кроками правим боком;
• приставними
кроками лівим боком;
• біг
спиною вперед із веденням м'яча;
• із прискоренням;
• зміна напрямку «змійкою»
|
5 хв
18 м
18 м
18 м
18 м
18 м
18 м
18 м
|
Вправи виконувати
по діагоналі баскетбольного майданчика.
Звернути увагу на дотримання
правильної дистанції.
Ведення лівою рукою. Ведення
правою рукою. Погляд спрямований у
напрямку руху через ліве або праве плече. Швидкість максимальна
|
||
5
|
Вправи на
відновлення дихання:
1 — руки вгору, вдих; 2 — руки вниз, видих
|
30 с
|
|||
6
|
Загальнорозвивальні вправи в русі з баскетбольним м'ячем
1. В.п. — руки внизу.
1 —
руки вперед; 2 — руки вгору; 3 — руки вперед; 4 — в.п.
2. В.п. — руки з м'ячем зігнуті в ліктях перед
грудьми.
1—2 —
поворот тулуба праворуч; 3—4 — поворот тулуба
ліворуч.
3. В.п. — руки з м'ячем унизу.
1—4 —
колові рухи м'яча навколо тулуба ліворуч; 5—8 — те саме праворуч.
4. В.п. — руки з м'ячем угорі.
1—4 — ривки руками назад. |
5хв
6—7разів
7—8 разів
1—2 рази
7—8 разів
|
Тулуб тримати прямо, погляд
спрямований на руки з м'ячем.
Руки в ліктях не згинати. .
Вправу виконувати під ногу, що попереду. Починати під
праву ногу.
Виконувати
повільним темпом.
Виконувати
на кожен крок.
|
||
5. В.п. — прямі руки з м'ячем
угорі. 1 — перекласти м'яч у праву руку,
руки в сторону, пальці лівої руки
стиснути в кулак; 2 — в.п.; 3 — перекласти
м'яч у ліву руку, руки в сторону, пальці правої руки стиснути в кулак; 4 — в.п.
|
3—4 рази
|
Виконувати
повільним темпом.
|
|||
6. В.п.— м'яч попереду
тулуба, руки внизу. 1—4 — підкинути м'яч угору, виконати оплеск долонями
перед грудьми й зловити, в.п.; 5—8 — підкинути м'яч угору, виконати оплеск
долонями за спиною й зловити м'яч, в.п.
|
3—4 рази
|
М'яч
високо не підкидати
|
|||
7
|
Перешикування з колони по одному
в колону по двоє в русі
|
30 с
|
|||
II. Основна
частина (28 хв)
|
|||||
1
|
Техніка виривання та вибивання м'яча
|
10 хв
|
Відстань
між гравцями — 2 кроки.
|
||
1. Гравці стоять парами обличчям
один до одного, у одного з них м'яч. Завдання партнеру — залишаючись у стійці захисника,
зблизитися з учнем, у якого м'яч, і ударом зверху або знизу вибити м'яч.
|
4хв
|
||||
2. Учні стоять
парами обличчям до
стіни
|
6хв
|
Для спрощення завдання захиснику напрямок
|
|||
(відстань — 1,5—2 м від неї). Учень, який стоїть
|
повороту обговорити, або виконувати спочатку
|
||||
попереду,
— нападаючий, позаду — захисник. Нападаючий виконує передачу в стіну, ловить м'яч і потім виконує поворот. Захисник у мить повороту повинен виконати захват
м'яча і вирвати його
|
кілька разів праворуч, потім ліворуч
|
||||
2
|
Перешикування
з колони по одному в колону по четверо
|
1 хв
|
|||
3
|
Техніка кидка м'яча в кошик у русі після ведення та подвійного кроку
1. Учні перебувають у колонах під кутом ліворуч
і праворуч від щита біля центральної лінії. Гравці № 1 і № 6 стають із м'ячем збоку своєї колони на відстані 3—4 м. № 2 і № 7 вибігають уперед, отримують м'яч, виконують ведення та подвійний крок із кидком м'яча в кошик, спіймавши м'яч, стають на місця учнів № 1 або № 6 відповідно і т. д.
2. Розташування гравців, як і в попередній вправі. М'ячі перебувають у колоні гравців, розташованих праворуч. Як тільки гравець № 1 починає
ведення, одночасно з ним починає рух гравець № 6. Гравець № 1 виконує ведення, подвійний крок і кидок м'яча в кошик, після цього повертається в протилежну колону. Гравець № 6, спіймавши м'яч, повертається в колону гравця № 1 |
11хв 6хв
5хв
|
|||
4
|
Рухлива гра «Боротьба за м'яч»
Обидві команди стають
одна навпроти одної. На середній лінії лежать м'ячі (їх на два менше, ніж
учасників гри). За сигналом обидві команди біжать до середини поля, щоб
провести через стартову лінію якомога більше м'ячів. За кожне проведення
команда отримує 1 бал. Двоє гравців, яким не дісталися м'ячі, намагаються
вибити їх у суперника. Кожен м'яч, проведений за стартову лінію, оцінюється в
1 бал. М'ячі, вибиті за лінію, не зараховуються
|
6хв
|
Нагадати правила гри. Визначити переможців
|
||
III. Заключна частина
(3 хв)
|
|||||
1
|
Шикування
в колону
|
30 с
|
За
командою вчителя
|
||
2
|
Ходьба, виконуючи дихальні вправи. Вимірювання ЧСС
|
1 хв
|
Вдих і
видих робити глибше
|
||
3
|
Підсумок
проведеного уроку
|
1 хв
|
Відзначити учнів, які найкраще
виконували завдання
|
||
4
|
Домашнє
завдання
|
30 с
|
Відпрацювати техніку виконання
подвійного кроку
|
||
Баскетбол Урок №5
Мета: розвивати в учнів відчуття м'яча, точність рухів під час кидка м'яча в кошик.
Завдання уроку: закріпити техніку виконання
штрафного кидка двома руками
від грудей та однією від плеча;
вдосконалити техніку виривання та вибивання м'яча, техніку кидка м'яча
в кошик у русі після ведення та
подвійного кроку; сприяти розвитку витривалості та координації рухів засобом
гри
«Перехвати м'яч».
Обладнання: баскетбольні м'ячі.
Місце проведення: спортивний зал.
.
Хід
уроку
№ з/п
|
Зміст навчального
матеріалу
|
Дозування
|
Організаційно-методичні вказівки
|
І. Підготовча
частина (14 хв)
|
|||
1
|
Шикування, привітання,
повідомлення завдань
уроку.
Вимірювання ЧСС
|
1 хв
|
Перевірити
наявність та охайність спортивної форми
|
2
|
Стройові вправи: повороти на
місці ліворуч, праворуч, кругом
|
1 хв
|
Слідкувати за чіткістю виконання команд
|
3
|
Різновиди ходьби по залу з
баскетбольним м'ячем:
• на пальчиках, м'яч над головою;
• на п'ятках, м'яч перед грудьми;
• на
внутрішньому боці ступні, м'яч над головою;
• на
зовнішньому боці ступні, м'яч перед грудьми
|
1 хв
|
Зміна
різновидів ходьби за сигналом. Руки в ліктях не
згинати. Тулуб тримати прямо, погляд
спрямований на руки з м'ячем
|
4
|
Біг повільним темпом із веденням
м'яча:
• правою рукою;
• лівою рукою;
• поперемінно
правою та лівою рукою;
• приставними
кроками правим боком;
• приставними
кроками лівим боком;
• біг
спиною вперед із веденням м'яча;
• із прискоренням;
• зі зміною напрямку «змійкою»
|
5хв
18 м
18 м 18 м 18м
18 м
18 м
18 м
18 м
|
Вправи
виконувати по діагоналі баскетбольного
майданчика.
Звернути
увагу на дотримання правильної дистанції
руху. Ведення лівою рукою. Ведення правою рукою. Погляд спрямований у напрямку руху через ліве або праве плече.
Швидкість максимальна. Тулуб тримати
прямо, погляд спрямований на руки з м'ячем
|
5
|
Вправи на
відновлення дихання:
1 — руки вгору, вдих; 2 — руки вниз, видих
|
30 с
|
|
б
|
Загальнорозвивальні вправи в русі
з баскетбольним м'ячем
|
5хв
|
Див. урок
4
|
№ з/п
|
Зміст навчального
матеріалу
|
Дозування
|
Організаційно-методичні вказівки
|
||
7
|
Перешикування
з колони по одному в колону по четверо в русі
|
30 с
|
Кожне відділення отримує завдання
|
||
II. Основна частина
(28 хв)
|
|||||
1
|
Виконання штрафного кидка двома
руками від грудей та однією від
плеча
1. Гравці шикуються на лінії штрафного кидка в
колону по одному, у кожного гравця — м'яч. Перший виконує кидок, біжить за м'ячем, ловить його й повертається в кінець колони і т. д.
2. Серійні кидки: шикування в колону по одному
біля лінії штрафного кидка, але один з учнів пере буває під щитом із м'ячами. Учень під щитом передає першому в колоні по одному м'ячу, а той виконує кидки м'яча в кошик. Виконавши кидки, учень стає під щит, а той, хто був під щитом, біжить у кінець колони і т. д. |
7хв Зхв
4хв
|
1-ше відділення працює
над виконанням штрафного кидка, 2-ге — виривання
й вибивання м'яча, 3-тє — кидки м'яча в
кошику русі після ведення й подвійного кроку,
4-те — гру «Перехопи м'яч». Зміна місць
занять за годинниковою стрілкою, за
сигналом. Кидок виконувати зручним для
учня способом. Спосіб передачі
м'яча — двома руками від грудей
|
||
2
|
Виривання та вибивання м'яча
1. Учні
стоять парами обличчям до стіни (відстань — 1,5—2 м від неї). Учень, який стоїть по
переду, — нападаючий, позаду — захисник. Нападаючий виконує передачу в стіну, ловить м'яч і виконує поворот. Захисник у мить повороту повинен захватати м'яч і вихопити його.
2. Виконувати
в парах: один учень стоїть з м'ячем,
тримаючи його перед собою, другий — збоку від нього. Учень із м'ячем підкидає його вгору і в стрибку намагається піймати. Завдання партнера: в мить приземлення гравця з м'ячем вибити у нього м'яч |
7хв 4хв
Зхв
|
Для спрощення завдання захиснику
слід проговорити напрямок повороту, або
виконувати спочатку кілька разів праворуч,
потім ліворуч.
Вибивати
м 'яч долонею лівої руки, стоячи ліворуч, і
навпаки
|
||
3
|
Техніка кидка м'яча в кошик у русі після ведення та подвійного кроку
1. Кидок м'яча в кошик у русі після ведення та
подвійного кроку праворуч, ліворуч.
2. Те саме, але другий учень знімає
руки
першого, який тримає його на витягнутій долоні (мал. 9).
Вимірювання ЧСС
|
7хв 4хв Зхв
|
3 правої сторони м'яч кидати
в правий кут щита, з лівої —в лівий кут
|
||
м’яч із руки першого, який тримає його на витягнутій
долоні.
Вимірювання ЧСС
|
|||||
4
|
Гра «Перехопи м'яч»
У
команді 6—7 гравців. Двоє учнів — захисники, інші — нападаючі. Нападаючі передають м'яч у будь-якому напрямку, захисники
намагаються перехопити його. Гравець,
заволодівши м'ячем, стає на
місце суперника, зробившого неточну передачу (або змінюються по черзі). Кількість захисників можна збільшувати
|
7хв
|
Нагадати
правила гри. Якщо в команді 7 гравців, то вони утворюють п'ятикутник
|
||
III. Заключна
частина (3 хв)
|
|||||
1
|
Шикування
в колону
|
30 с
|
За
командою вчителя
|
||
2
|
Ходьба, виконуючи дихальні вправи.
Вимірювання ЧСС
|
1 хв
|
Вдих і
видих робити глибше
|
||
3
|
Підсумок
проведеного уроку
|
1 хв
|
Відзначити учнів, які найкраще
виконували завдання
|
||
4
|
Домашнє
завдання
|
30 с
|
Імітація виконання штрафного кидка
|
||
Баскетбол Урок №6
Мета: розвивати в учнів відчуття м'яча, точність рухів під час
кидка м'яча в кошик.
|
Завдання уроку: повторити техніку виконання штрафного кидка; навчити тактики індивідуальних дій гравця у
захисті (опіка гравця); вдосконалити
техніку вивчених елементів у
навчальній грі в баскетбол.
Обладнання: баскетбольні м'ячі.
Місце проведення: спортивний зал.
|
Хід уроку
№ з/п
|
Зміст навчального матеріалу
|
Дозування
|
Організаційно-методичні вказівки
|
І. Підготовча частина (12 хв)
|
|||
1
|
Шикування, привітання,
повідомлення завдань
уроку.
Вимірювання ЧСС
|
1 хв
|
Перевірити
наявність та охайність спортивної форми
|
2
|
Стройові вправи:
• повороти
на місці ліворуч, праворуч, кругом;
• стройовий крок
|
1 хв
|
Слідкувати за чіткістю виконання команд
|
3
|
Різновиди
ходьби по залу
|
1 хв
|
Див. урок 3. Виконувати за сигналом
|
4
|
Біг повільним темпом із веденням м'яча
|
5хв
|
Див. урок 3. Слідкувати за технікою виконання
|
5
|
Вправи на відновлення дихання:
• зробити вдих, затримати видих;
• вдих, видих (швидко)
|
30 с
|
Вправа корисна для легенів. Слідкувати
за ритмічністю виконання
|
6
|
Загальнорозвивальні
вправи в русі
|
Зхв
|
Див. урок
3
|
7
|
Перешикування
з колони по одному в колону по троє в русі
|
30 с
|
Кожне відділення отримує
завдання. Зміна місць за сигналом за
годинниковою стрілкою. Бажано, щоб дівчата були в одній колоні
|
II. Основна
частина (30 хв)
|
|||
1
|
Виконання штрафного кидка
1. Серійні кидки з відстані 3—4 м.
2. Серійні кидки зі штрафної лінії.
3. Виконання штрафного кидка всіма учасниками
за певний проміжок часу |
10
хв Зхв Зхв 4хв
|
Завдання для 1-го відділення.
Слідкувати за технікою виконання.
Виконувати
2 * 2 хв. Полічити кількість влучень м'яча в
кошик
|
2
|
Техніка опіки гравця
1. Пояснення та демонстрування вчителем.
2. Учні
стоять парами обличчям один до одного:
один — нападаючий, другий — захисник. Нападаючий робить рухи праворуч, ліворуч, вперед, назад, прискорює або сповільнює свої рухи, захисник повинен слідувати за підопічним і своєчасно змінювати власні рухи, зберігаючи необхідну відстань від підопічного. |
10
хв 1 хв Зхв
|
Отримати зворотну інформацію.
Завдання для другого відділення.
|
№ з/п
|
Зміст навчального матеріалу
|
Дозування
|
Організаційно-методичні вказівки
|
||
3. Шикування те саме, але нападаючий
виконує
ведення м'яча, а захисник намагається заволодіти м'ячем.
4. Перший гравець робить обманний рух, імітуючи прохід ліворуч, потім, змінивши напрямок,
біжить з іншої сторони. Захисник А щільно опікає його, не даючи можливості отримати м'яч від другого гравця в заштрихованій зоні Вимірювання ЧСС |
Зхв Зхв
|
При перехопленні м'яча — зміна ведучих
|
|||
3
|
Навчальна
гра
|
10 хв
|
Нагадати правила техніки безпеки
та правила
гри.
Завдання для третього відділення.
Поділити
відділення на команди, залежно від
кількості
учнів у ньому
|
||
III. Заключна
частина (3 хв)
|
|||||
1
|
Шикування
в колону
|
30 с
|
За
командою вчителя
|
||
2
|
Ходьба по залу, виконуючи дихальні вправи. Вимірювання
ЧСС
|
1 хв
|
Вдих і
видих робити глибше
|
||
3
|
Підсумок
проведеного уроку
|
1 хв
|
Оцінювання
учнів
|
||
4
|
Домашнє
завдання
|
30 с
|
Імітація виконання штрафного
кидка та згинання й розгинання рук в упорі
лежачи (хлопці — 3 х 15 разів, дівчата —
2x10 разів)
|
||
Баскетбол Урок №7
Мета: розвивати в учнів відчуття м'яча, точність рухів під час кидка м'яча в кошик, орієнтування в просторі й часі; виховувати
морально-вольові риси.
Завдання уроку: закріпити техніку кидків м'яча в
стрибку однією рукою від плеча;
тактику індивідуальних дій гравця в
захисті; навчити тактики взаємодії
гравців у нападі в малих групах; сприяти розвитку витривалості та координації рухів засобом гри «Перехопи
м'яч».
Обладнання: баскетбольні м'ячі.
Місце проведення: спортивний зал.
Хід уроку
№ з/п
|
Зміст навчального матеріалу
|
Дозування
|
Організаційно-методичні вказівки
|
|
І.
Підготовча частина (14 хв)
|
||||
1
|
Шикування, привітання, повідомлення завдань
уроку.
Вимірювання ЧСС
|
Іхв
|
Перевірити наявність та охайність спортивної форми
|
|
2
|
Стройові вправи
|
Іхв
|
Див. урок 2. Слідкувати за чіткістю виконання команд
|
|
3
|
Різновиди ходьби по залу з баскетбольним м'ячем
|
Іхв
|
Див. урок 2. Виконувати за сигналом
|
|
4
|
Біг
|
3,5 хв
|
Див. урок 2. Зберігати інтервал
|
|
5
|
Вправи на відновлення дихання:
1 — руки вгору, вдих; 2 — руки вниз, видих
|
30 с
|
||
6
|
Перешикування з однієї колони в колону по двоє в русі
|
30 с
|
||
7
|
Загальнорозвивальні вправи в парах із м'ячем
|
6хв
|
Див. урок 2
|
|
8
|
Перешикування з колони по двоє на місці в колону по
четверо
|
30 с
|
Зміна місць за сигналом за годинниковою стрілкою.
Бажано, щоб дівчата були в одній колоні. Кожне
відділення отримує завдання
|
|
II. Основна
|
частина (28 хв)
|
|||
1
|
Техніка кидка м'яча у стрибку
1. Кидок м'яча з місця в стрибку, стоячи праворуч
від щита на відстані 3—4 м.
2. Кидок м'яча з місця в стрибку, стоячи ліворуч
від щита на відстані 3—4 м.
3. Кидок
м'яча після бігу та зупинки після пере
дачі партнера |
7хв 2хв
2хв
Зхв
|
Завдання для першого відділення.
М'яч відштовхується від кисті
після того, як
рука повністю випрямиться.
Слідкувати за технікою відштовхування.
Зупинка кроком, підтягування ноги,
шо стоїть попереду, до ноги, що стоїть
позаду
|
|
2
|
Індивідуальні дії в захисті.
Повторити вправи з попереднього уроку
|
7хв
|
Завдання
для другого відділення
|
|
3
|
Тактика взаємодії гравців у
нападі в малих групах
.
|
7хв
|
Завдання
для третього відділення
|
|
1. Вихід
гравця на вільне місце в парах
|
2 хв
|
|||
2. Передача м'яча в трійках зі зміною місць
|
2хв
|
|||
3. «Мала вісімка» . Вимірювання
ЧСС
|
||||
4
|
Гра
«Перехопи м'яча»
|
7хв
|
Див. урок 5. Завдання для четвертого відділення.
Нагадати правила гри
|
|
III. Заключна
|
частина
|
(3хв)
|
||
1
|
Шикування
в колону
|
30 с
|
За
командою вчителя
|
|
2
|
Ходьба, вправи
на відновлення дихання. Вимірювання ЧСС
|
1 хв
|
Вдих і
видих робити глибше
|
|
3
|
Підсумок
проведеного уроку
|
Іхв
|
Оцінювання
учнів
|
|
4
|
Домашнє
завдання
|
30 с
|
Виконати стрибки зі скакалкою (хлопці — 3 х 30 разів, дівчата — 2 * 40 разів) та
імітацію кидка м'яча в кошик
однією рукою від плеча в стрибку
|
|
Баскетбол Урок №8
Мета: розвивати в учнів відчуття м'яча, точність рухів під час кидка м'яча в кошик, орієнтування в просторі та часі; виховувати
морально-вольові риси.
Завдання уроку:
виконати контрольний
норматив (5 кидків м'яча після ведення та подвійного кроку); закріпити тактику взаємодії гравців у нападі в малих групах; удосконалити вивчені елементи баскетболу в навчальній грі.
Обладнання: баскетбольні м'ячі.
Місце проведення: спортивний зал.
|
Хід уроку
№ з/п
|
Зміст навчального матеріалу
|
Дозування
|
Організаційно-методичні вказівки
|
І. Підготовча частина (12 хв)
|
|||
1
|
Шикування, привітання,
повідомлення завдань
уроку.
Вимірювання ЧСС
|
1 хв
|
Перевірити наявність та охайність
спортивної форми
|
2
|
Стройові
вправи
|
1 хв
|
Див. урок 5. Слідкувати за
чіткістю виконання команд
|
3
|
Різновиди ходьби по залу з баскетбольним м'ячем
|
1 хв
|
Див. урок 5. Виконувати за сигналом
|
4
|
Біг
|
Зхв
|
Див урок
5. Зберігати інтервал
|
5
|
Вправи на
відновлення дихання:
1 — руки вгору, вдих; 2 — руки вниз, видих
|
30 с
|
|
6
|
Загальнорозвивальні вправи з м'ячем у русі
|
5хв
|
Див. урок 5. Чіткість виконання.
Виконувати за командами
|
7
|
Перешикування
з колони по одному в колону по двоє в русі
|
30 с
|
Перше відділення виконує
контрольний норматив,
друге — тактику взаємодії гравців у нападі
|
II. Основна
частина (30 хв)
|
|||
1
|
Виконання
контрольного нормативу: 5 кидків м'яча після ведення та подвійного кроку
|
12 хв
|
Виконувати
поточним методом
|
2
|
Тактика взаємодії гравців у малих групах
1. Схресний вихід. Передача м'яча гравцеві, який
стоїть на лінії штрафного кидка. Схресний вихід гравців із колони до щита. Першим переміщення починає гравець, який виконав передачу м'яча (мал. 14).
2. Ведення в парах. Перший гравець передає м'яч
другому, який виходить із кута зали й виконує пе_редачу виходом до м'яча. Після оволодінням передачею від другого гравця веде м'яч до щита й закидає його в кошик або передає м'яч другому гравцеві, який рухається до щита (мал. 15). Вимірювання ЧСС |
10хв 5хв
5хв
|
|
3
|
Навчальна
гра
|
8хв
|
Поділити клас на чотири команди.
Гру проводити на двох майданчиках
|
III. Заключна частина
(3 хв)
|
|||
1
|
Шикування
в колону
|
30с
|
За
командою вчителя
|
2
|
Ходьба по залу, виконуючи дихальні вправи. Вимірювання
ЧСС
|
1 хв
|
Вдих і
видих на повні груди
|
3
|
Підсумок
проведеного уроку
|
1 хв
|
Оцінювання
учнів
|
4
|
Домашнє
завдання
|
30 с
|
Піднімання тулуба з положення
лежачи, руки за головою: хлопці — 3x15 разів, дівчата
— 2 * 15 разів
|
Немає коментарів:
Дописати коментар